Jesteś tutaj: strona główna » Aktualności » Szkolenie wyjazdowe w Białowieskim Parku Narodowym
Szkolenie wyjazdowe w Białowieskim Parku Narodowym
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach zorganizował w dniach 28-30.09.2016r.szkolenie wyjazdowe pn.: „Wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży poprzez wycieczki szkolne”. Szkolenie, które było realizowane na Szlaku Tatarskimi w Białowieskim Parku Narodowym, zorganizowano we współpracy z PTTK Pabianice. W szkoleniu udział wzięło łącznie 41 dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych oraz przedstawicieli JST powiatu pabianickiego.
Celem szkolenia było m.in. podkreślenie
- roli krajoznawstwa i turystyki szkolnej w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia,
- odpowiedzialności dyrektora i nauczyciela za organizację, edukację i bezpieczeństwo uczniów
na wycieczce szkolnej, - wychowania do wartości i kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży poprzez wycieczki szkolne.
Realizacja szkolenia oraz programu krajoznawczego, w tym poznawanie walorów przyrodniczych, kulturowych i edukacyjnych Podlasia odbywała się na trasie przejazdu z Pabianic do Ośrodka konferencyjnego „Bobrowa Dolina.” Poznaliśmy częściowo historię i uroki przyrodniczo – kulturowe następujących obiektów, miejsc i miejscowości:
- Liw- zamek obronny i muzeum
- Drohiczyn – Góra Zamkowa – widok na dolinę Bugu i Nadbużański Park Krajobrazowy
- Grabarka – prawosławny klasztor żeński, Góra Krzyży;
- Białowieża –objazd i spacer po miejscowości oraz wędrówka szlakami Białowieskiego Parku Narodowego –poznanie rezerwatu żubrów, parku pałacowego, szlaku dębów królewskich
- Bohoniki – zwiedzanie meczetu i cmentarza tatarskiego (mizaru)
- Białystok – Pałac Branickich ,ogrody parkowe, stare miasto, cerkiew p. w. Św. Mikołaja
- Supraśl – uzdrowisko w Puszczy Knyszyńskiej
- Tykocin – n./Narwią (Wielka i mała Synagoga, rynek, Kościół Św. Trójcy;
Uczestnicy konferencji wyjazdowej wymieniali się przykładami dobrych praktyk w zakresie m.in. – sposobów wychowania do wartości i kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży i podkreślali rangę i rolę wycieczek szkolnych w tym zakresie. W ewaluacji niemal 100% uczestników wypowiedziało się bardzo pochlebnie o wyjazdowej formie doskonalenia kompetencji kadry zarządzającej, która daje możliwość poznania odległych regionów kraju oraz doskonalenia warsztatu pracy pod kątem właściwej organizacji turystyki szkolnej i jej odpowiedzialnego nadzorowania. Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się również o trafnie dobranej tematyce szkolenia i sugerowano, by tę formę doskonalenia organizować częściej, również poza granice kraju. Osobą prowadzącą i odpowiedzialną z ramienia PODNiDM w Pabianicach za właściwą realizację zaplanowanego programu szkoleniowego była Zofia Szmidt.